oddíl kuželek

SK Podlužan prušánky

banner

Historie oddílu

Oddíl kuželek byl založen 25.května 1984. Jsme nejmladším oddílem na okrese Hodonín a Břeclav. Na ustavující schůzi bylo přítomno 12. členů a předseda celého TJ pan Bílek Ladislav. Prvním předsedou kuželkážského oddílu byl zvolen Zálešák Stanislav . Oficiální dokument OKS v Hodoníně. Své první mistrovské utkání a tréninky se hrávali na kuželně v Hodoníně do doby než byla v roce 1986 postavena nová dvoudráhová kuželna . Kuželky se v té době hráli na okresní s menšíma přestávkama i na krajské úrovni. Oddíl většinou vznikl z kuželkářů okolo Třebíčského Jendy Zalaby ,kteří hrávali amaterskou ligu v Hodoníně za JZD ČSP Prušánky.

Na začátku 90 letech má oddíl už dvě družstva dospělích a jedno dorostenecké. V té době Áčko hrává krajský přebor a jezdí např. do Prostějova, Přemyslovic, Kroměříže a Machové. I když se jezdilo tak daleko , pořád to byl jen krajský přebor. Za Á družstvo tehdy hráli , Zálešák Stanislav st., Zalaba Jan, Macháček Metoděj, Zálešák Zdeněk, Zálešák Stanislav ml., Zalaba Martin, Šiler Vlastik. V roce 1991/92 dochází na popud některých členů oddílu k nešťastnému odvolání předsedy oddílu Stanislava Zálešáka a oddíl od těchto let začíná upadat. Ti kteří si mysleli , že to bez odvolaného přesedy půjde lépe, zjišťují po několika letech, že tomu tak není. V roce 1995 se Stanislav Zálešák stává předsedou okresního kuželkářského svazu. Na konci devádesátých let hrává už jen jedno družstvo dospělích. Začíná ale už fungovat amatérská liga.      

Na začátku roku 2000 dostává naše dvoudráhová kuželna nové automaty od německé firmi PRO-TEC , neboď staré už byli hodně poruchové a nestačili náporu jak mistrovských zápasů tak amatérské lize kde hrávalo v té době asi tak 12 družstev v počtu 70-90 kuželkářů. V těchto letech má oddíl kuželek pořád jen jedno družstvo dospělích které hraje oblastní přebor kraje skupiny 2., dorostenecké družstvo taky není . V této době kuželkářský oddíl spíš jen přežívá. Za jedinné družstvo tehdy hrávali. Hosaja Zdeněk, Buček Franta, Esterka Stanislav st., Esterka Stanislav ml., Pihár Tonda, Vališ Ladislav.   

Okolo roku 2007 dochází u oddílu k zvolení nového vedení. Novým předsedou je zvolen Zálešák Zdeněk, o finance se stará Milan Šimek . Od tohoto roku dochází k lepší práci všech členů oddílu, ale hlavně se zlepšuje práce z mládeží . A druřstvo a B družstvo hrají krajský přebor sk.1 a Céčko krajský přebor sk.2. Je založeno znovu dorostenecké družstvo. V sezóně 2010/11 a 2011/12 získávají dorostenci drakrát za sebou titul přeborníka Jihomoravského kraje a v roce 2012/13 končí třetí. Dorostenci Jitka Šimková , Sára Zálešáková a Honza Zálešák jsou pravidelně zváni na vánoční turnaje dorostu, kde úspěšně reprezentují výběr Jihomoravského kraje.  A družstvo v sestavě Hosaja Zdeněk, Pihár Tonda, Horák Radek, Zálešák Zdeněk, Klečka Zdeněk, Standa Zálešáka a Esterka Stanislav ml. v sezéně 2010/11 postupuje poprvé v historii do Jihomoravské divize a Céčko postupuje za B družstvem do krajského přeboru sk.1

V sezóně 2012/13 se podaří našemu prvnímu mužstvu neskutečný úspěch. Po dvou letech strávených v divizi, postupuje do 3.kuželkářské ligy. Na naše poměry a zázemí je to obrovský úspěch pro náš oddíl. To co jsme si nastavili v roce 2007 začíná nést ovoce, jak u dospělích tak i u mládeže. V těchto letech se kuželkářský sport stává v obci sportem číslo jedna.  O kuželky začíná být v obci u lidí velký zájem. Amatérskou ligu už hraje 24 družstev což je okolo 190 až 200 kuželkářů.  Oddíl , ale musí hlavně rychle vyřešit , kde bude hrávat první mužstvo své ligové zápasy, protože domáci kuželna nespňuje požadované kritérium a to jsou čtyři dráhy. Volba nakonec padá na 25 km vzdálené Valtice.  V prvním ligovém ročníku 2013/14 končí Á mužstvo na pěkném 6. místě.  Zpravodaj . Hráči Áčky byli  Hosaja Zdeněk, Pihár Tonda, Horák Radek,Klečka Zdeněk , Zálešák Zdeněk, Esterka Stanislav ,Zálešák Standa a už i s pomocí nově zařazených mladých do prvního mužstava Tomáše Šeráka a Honzy Zálešáka. K tomu další skvělé úspěchy našich kuželkářů v jednotlivcích, jak na krajských mistrovstvích, tak i na mistrovství ČR, kde se už pravidelně účastní naši zástupci, třeba Alena Kristová-seniorky , Zdeněk Hosaja-senioři, Jitka Šimková-dorost.