oddíl kuželek

SK Podlužan prušánky

banner

Historie oddílu

Oddíl kuželek byl založen 25.května 1984. Jsme nejmladším oddílem na okrese Hodonín a Břeclav. Na ustavující schůzi bylo přítomno 12. členů a předseda celého TJ pan Bílek Ladislav. Prvním předsedou kuželkážského oddílu byl zvolen Zálešák Stanislav . Oficiální dokument OKS v Hodoníně . Oddíl vznikl z kuželkářů okolo třebíčského Jendy Zalaby, kteří hrávali amatérskou soutěž v hodoníně za JZD ČSP Prušánky. Své první mistrovské utkání a tréninky se hrávali na kuželně v Hodoníně do doby než byla v roce 1986 postavena nová dvoudráhová kuželna . Oddíl měl dvě družstva dospělích. Kuželky se hráli na okresní s menšíma přestávkama i na krajské úrovni.  V roce 1987 je založeno poprvé dorostenecké dužstvo, hrávají v něm hlavně děvčata. V těchto letech pořádá oddíl kuželek společné akce všech kuželkářů i s rodinnými příslušníky  , výlety např. do Práčí na novou čtyřdráhovou kuželnu a různé turnaje. 

Na začátku 90 let má oddíl už dvě družstva dospělých a jedno dorostenecké. V té době Áčko hraje krajský přebor a jezdí např. do Prostějova, Přemyslovic, Kroměříže a Machové. I když se jezdilo tak daleko , pořád to byl jen krajský přebor. Za A družstvo tehdy hráli : Zálešák Stanislav st., Zalaba Jan, Macháček Metoděj, Zálešák Zdeněk, Zálešák Stanislav ml., Zalaba Martin, Šiler Vlastik. V roce 1991/92 dochází na popud některých členů oddílu k nešťastnému odvolání předsedy oddílu Stanislava Zálešáka a oddíl od těchto let začíná upadat. Ti kteří si mysleli , že to bez odvolaného předsedy půjde lépe, zjišťují po několika letech, že tomu tak není. Oddíl nefunguje a nakonec ze dvou družstev dospělích a dorostu , zůstává jen jedno družstvo dospělích . V roce 1995 se Stanislav Zálešák stává předsedou okresního kuželkářského svazu. Na konci devádesátých let hrává pořád jen jedno družstvo dospělých , ale začíná pomalu fungovat amatérská liga.      

Na začátku roku 2000 dostává naše dvoudráhová kuželna nové automaty od německé firmy PRO-TEC , neboť staré už byli hodně poruchové a nestačili náporu jak mistrovských zápasů tak amatérské lize, kde hrávalo v té době asi 12 družstev v počtu 70-90 kuželkářů. V těchto letech má oddíl kuželek pořád jen jedno družstvo dospělích které hraje oblastní přebor kraje skupiny 2., dorostenecké družstvo taky není . V této době kuželkářský oddíl spíš jen přežívá. Za jedinné družstvo tehdy hrávali. Hosaja Zdeněk, Buček Franta, Esterka Stanislav st., Esterka Stanislav ml., Pihár Tonda, Vališ Ladislav,Komárek Josef, Tetůr Jan a Vymyslický Petr.

V roce 2002 se bývalí předseda vrací do oddílu , ale jen jako řadový hráč. V tuto dobu se zakládá znovu B družstvo které hraje krajskou soutěž. První mužstvo hrává krajský přebor sk.2  za které hrávají Esterka Stan. st., Esterka Stan. ml., Vališ Ladislav, Pihár Tonda, Buček Franta, Hosaja Zdeněk a Tetůr Jan. Za Béčko tehdy hráli, Morávek Mira, Šimek Milan, Zalaba Martin, Hamr Richard, Stanec Pavel, Bilský Tomáš a Zálešák Stanislav.

V roce 2005 pomalu přichází k lepšímu fungování oddílu. Ke kuželkám se vrací Zálešák Standa ml. Oddíl má stále dvě družstva jedno v kraji a druhé v krajské soutěži. V amatérské soutěži už hraje 18 družstev.  

V roce 2007 dochází v oddílu ke zvolení nového vedení. Novým předsedou je zvolen Zálešák Zdeněk , o finance se stará Milan Šimek . Od tohoto roku dochází k lepší práci všech členů oddílu, ale hlavně se zlepšuje práce z mládeží . A druřstvo a B družstvo hrají krajský přebor sk.1 a Céčko krajský přebor sk.2. Je založeno znovu dorostenecké družstvo. V sezóně 2010/11 a 2011/12 získávají dorostenci drakrát za sebou titul přeborníka Jihomoravského kraje a v roce 2012/13 končí třetí. Dorostenci Jitka Šimková , Sára Zálešáková a Honza Zálešák jsou pravidelně zváni na vánoční turnaje dorostu, kde úspěšně reprezentují výběr Jihomoravského kraje.  A družstvo v sestavě Hosaja Zdeněk, Pihár Tonda, Horák Radek, Zálešák Zdeněk, Klečka Zdeněk, Standa Zálešáka a Esterka Stanislav ml. v sezéně 2010/11 postupuje poprvé v historii do Jihomoravské divize.  Céčko které je v roce 2010 založeno a hraje prvním rokem krajský přebor sk.2 postupuje hned za B družstvem do krajského přeboru sk.1

V sezóně 2012/13 se podařil našemu prvnímu mužstvu neskutečný úspěch. Po dvou letech strávených v divizi, postupuje do 3.kuželkářské ligy. Na naše poměry a zázemí je to obrovský úspěch pro náš oddíl. To co jsme si nastavili v roce 2007 začíná nést ovoce, jak u dospělích tak i u mládeže. V těchto letech se kuželkářský sport stává v obci sportem číslo jedna.  O kuželky začíná být v obci u lidí velký zájem. Amatérskou ligu už hraje 24 družstev což je okolo 190 až 200 kuželkářů.  Oddíl , ale musí hlavně rychle vyřešit , kde bude hrávat první mužstvo své ligové zápasy, protože domáci kuželna nespňuje požadované kritérium a to jsou čtyři dráhy. Volba nakonec padá na 25 km vzdálené Valtice.  V prvním ligovém ročníku 2013/14 končí Á mužstvo na pěkném 6. místě.  Zpravodaj . Hráči Áčky byli  Hosaja Zdeněk, Pihár Tonda, Horák Radek,Klečka Zdeněk , Zálešák Zdeněk, Esterka Stanislav ml. ,Zálešák Standa a už i s pomocí nově zařazených mladých do prvního mužstava Tomáše Šeráka a Honzy Zálešáka. K tomu skvělé úspěchy našich kuželkářů v jednotlivcích, jak na krajských mistrovstvích, tak i na mistrovství ČR, kde se už pravidelně účastní naši zástupci, třeba Alena Kristová-seniorky , Zdeněk Hosaja-senioři, Jitka Šimková-dorost. Za B družstvo hrají Lauko Jiří, Flamík Pavel, Vališ Laďa, Esterka Stan. st., Kristová Alena, Pálka Michal, Zvědělíková Alena a Polách Jara. Za Céčko hrávali Šimek Michal, Koliba Petr, Šerák Jarek,Tesařík Martin, Šimek Milan, Šerák Tomáš, Novotný Jirka a Polách Vašek. Oddíl má v této době 32 členů.