oddíl kuželek

SK Podlužan prušánky

banner

Historie oddílu

Oddíl kuželek byl oficiálně založen 25.května 1984. Jsme nejmladším oddílem na okrese Hodonín a Břeclav. Prvním předsedou byl zvolen Zálešák Stanislav st . Oficiální dokument OKS v Hodoníně . Oddíl vznikl z kuželkářů okolo třebíčského Jendy Zalaby, kteří hrávali amatérskou soutěž v Hodoníně za JZD ČSP Prušánky. Své první mistrovské utkání a tréninky hrávali na kuželně  "Kazeto" v Hodoníně , do doby než byla v roce 1986 postavena kuželna v Prušánkách . Oddíl měl v té době dvě družstva dospělých a kuželky se hráli na okresní, s menšími přestávkami i na krajské úrovni.  V roce 1987 je založeno poprvé dorostenecké družstvo, kde hrají hlavně děvčata Vymyslická Ilona, Mráková Aneta a Mrákavová Marcela. V těchto letech pořádá oddíl společné akce všech kuželkářů s rodinnými příslušníky např. výlety do Práčí na novou čtyřdráhovou kuželnu a různé turnaje v okolí. 

Na začátku 90 let má oddíl už dvě družstva dospělých a jedno dorostenecké.  Áčko hraje krajský přebor a jezdí např. do Prostějova, Přemyslovic, Kroměříže a Machové. I když se jezdilo tak daleko , pořád to byl jen kraj. Za A družstvo tehdy hráli : Zálešák Stanislav st., Zalaba Jan, Macháček Metoděj z Hodonína, Zálešák Zdeněk, Zálešák Stanislav ml., Zalaba Martin a Šiler Vlastik.  Za B družstvo Komárek Josef, Michalica Bohumír, Štrokay Josef, Morávek Miroslav, Zálešáková Zdenka, Mráková Anežka a Šillerová Dana. V roce 1991/92 dochází na popud některých členů k nešťastnému odvolání předsedy Stanislava Zálešáka st. a oddíl začíná upadat. Ti kteří si mysleli , že to bez něj půjde lépe, zjišťují po několika letech, že tomu tak není.  Oddíl nefunguje, k tomu končí dorostenecké družstvo , protože není zájem a čas,aby se o ně někdo staral. Nakonec zůstávají aspoň dvě družstva dospělých . V roce 1996 se Stanislav Zálešák st. stává předsedou okresního kuželkářského svazu v Hodoníně. Na konci devádesátých let hrává už jen jedno družstvo dospělých , ale začíná pomalu fungovat amatérská liga.      

Na začátku roku 2000 dostává naše dvoudráhová kuželna nové automaty od německé firmy PRO-TEC . Staré už byli hodně poruchové a nestačili náporu jak mistrovských zápasů, tak i amatérské lize, kde hrávalo v té době asi 12 družstev v počtu 70-90 kuželkářů. Obrovský dík za investici do automatů patří obci, která zachránila oddíl před ukončením své činnosti. V těchto letech mají kuželkáři pořád jen jedno družstvo dospělých, které hraje oblastní přebor kraje skupiny 2.  V této době oddíl spíš přežívá s jedním družstvem dospělých. Chybí mládež, která by je posunula dál k lepšímu. Za Áčko hrávali : Hosaja Zdeněk, Buček Franta, Esterka Stanislav st., Esterka Stanislav ml., Pihár Tonda, Vališ Ladislav, Komárek Josef, Tetůr Jan a Vymyslický Petr.

V roce 2002 se bývalí předseda vrací do oddílu , ale už jen jako řadový člen a hráč. V tuto dobu se zakládá znovu družstvo B, které hraje okresní soutěž. A mužstvo hraje krajský přebor sk.2  za který nastupují Esterka Stanislav st., Esterka Stanislav ml., Vališ Ladislav, Pihár Tonda, Buček Franta, Hosaja Zdeněk a Tetůr Jan. Za Béčko tehdy hráli : Morávek Miroslav, Šimek Milan, Zalaba Martin, Hamr Richard, Stanec Pavel, Bilský Tomáš a Zálešák Stanislav st.. V sezóně 2002/2003 má A mužstvo menší herní výpadek a sestupuje z krajského přeboru do nejnižší soutěže, kde hrává své zápasy B družstvo. V další sezóně 2003/2004 se první mužstvo vrací zpět do krajského přeboru, tam kam patří. 

V roce 2005 se ke kuželkám vrací Zálešák Stanislav ml. a fungování oddílu se začíná zlepšovat . Stále hrávají dvě družstva, jedno v kraji a druhé v krajské soutěži. V amatérské lize už hraje 18 družstev. Za A mužstvo hrají : Zálešák Stanislav ml., Šimek Milan, Hosaja Zdeněk, Buček Franta, Sedláček Jaromír, Esterka Stanislav st. a Esterka Stanislav ml. Za Béčko hrávají Cabal Jiří,Kaňa Valdimír, Komárek Josef, Morávek Miroslav, Šimek Vlastimil, Vymyslický Petr, Zalaba Martin, Zámečník Bohumil a Zálešák Stanislav st. V této době má oddíl okolo 18 členů , ale stále bez mládeže. 

V roce 2007 dochází v oddílu ke zvolení nového vedení. Předsedou se stává Zálešák Zdeněk a o finance se stará Šimek Milan. Od tohoto roku dochází k lepší práci všech členů oddílu, ale hlavně se zlepšuje práce s mládeží. A a B družstvo hraje krajský přebor sk.1 a Céčko krajský přebor sk.2. Je založeno znovu dorostenecké družstvo. V sezóně 2010/11 a 2011/12 získávají dorostenci dvakrát za sebou titul přeborníka Jihomoravského kraje a v roce 2012/13 končí třetí. Jsou také pravidelně zváni na vánoční turnaje dorostu, kde úspěšně reprezentují výběr Jihomoravského kraje. Za dorost nastupuje Jitka Šimková , Sára Zálešáková, Honza Zálešák a Petr Šopík.  A družstvo v sestavě Hosaja Zdeněk, Pihár Tonda, Horák Radek, Zálešák Zdeněk, Klečka Zdeněk, Zálešák Stanislav ml. a Esterka Stanislav ml. v sezóně 2010/11 postupují poprvé v historii oddílu do Jihomoravské divize. Céčko které je v roce 2010 nově  založeno a hraje prvním rokem krajský přebor sk. 2,  postupuje hned za B družstvem do krajského přeboru sk.1. Sestava B Kristová Alena, Flamík Pavel, Pálka Michal ,Zvědělík Libor. Esterka Martin,Polách Jaroslav.  sestava C Šimek Michal, Novotný Jiří, Šimek Milan, Koliba Petr, Tesařík Martin, Lauko Jiří, Esterka Stanislav st., Maděřič Petr, Tesařík Martin, Kaňa Vladimír. Oddíl se začíná rozrůstat o nové kuželkáře a má už 26 členů. 

V sezóně 2012/13 se podařil A mužstvu neskutečný úspěch. Po dvou letech strávených v Jihomoravské divizi, postupuje do 3.kuželkářské ligy. Na naše poměry a zázemí je to obrovský úspěch pro oddíl. To co jsme si nastavili v roce 2007, začíná nést ovoce jak u dospělých, tak i u mládeže. V těchto letech se kuželky stávají v obci "sportem číslo jedna" a začíná u lidí budit velký zájem. Amatérskou ligu už hraje 24 družstev, což je okolo 190 až 200 kuželkářů.  Oddíl ale musí hlavně rychle vyřešit , kde bude hrávat A mužstvo své ligové zápasy, protože domácí kuželna nesplňuje požadované kritérium a to jsou čtyři dráhy. Volba nakonec padá na 25 km vzdálené Valtice.

V prvním ligovém ročníku 2013/14 končí A mužstvo na pěkném 6. místě.  Zpravodaj . Hráči Áčka byli Hosaja Zdeněk, Pihár Tonda, Horák Radek, Klečka Zdeněk, Zálešák Zdeněk, Esterka Stanislav ml. ,Zálešák Stanislav ml. a i nově zařazení mladí hráči Tomáš Šerák a Honza Zálešák.  Za B družstvo hrávají Lauko Jiří, Flamík Pavel, Vališ Laďa, Esterka Stanislav st., Kristová Alena, Pálka Michal, Zvědělíková Alena a Polách Jaroslav. Za Céčko nastupovali Šimek Michal, Koliba Petr, Šerák Jaroslav,Tesařík Martin, Šimek Milan, Šerák Tomáš, Novotný Jiří a Polách Václav. Obě družstva hrají krajský přebor sk. A. K tomu se začínají přidávat i skvělé úspěchy našich kuželkářů v jednotlivcích. Jak na krajských mistrovstvích, tak i na mistrovství ČR,  kde se už pravidelně účastní naši zástupci - Alena Kristová-seniorky , Zdeněk Hosaja-senioři. Jitka Šimková se za dorostenky stává vicemistryní České republiky a Jan Zálešák je taky vicemistrem České republiky, ale v soutěži družstev dorostu za ligové Valtice kde je na hostování. Oddíl má v této době 32 členů. V roce 2014 k nám s KK Vyškov dokonce přestupuje jeden z nejlepších hráčů na jižní Moravě David Machala. Pro nás opět další velká reklama. 

Sezóna 2015/16  Áčko končí v 3.lize na pěkném čtvrtém místě a začíná se v téhle soutěži zabydlovat. Nastupuje v sestavě : Zálešák Zdeněk, Klečka Zdeněk, Šerák Tomáš, Esterka Stanislav ml., Zálešák Stanislav ml. , Zálešák Jan a doplněným o starty ještě dorostence Fojtíka Dominika. Béčko ukončilo sezónu v kraji na skvělém 2. místě a Céčko končí osmé. B družstvo hraje ve složení Hosaja Zdeněk, Lauko Jiří ,Pihár Tonda, Vališ Ladislav, Kristová Alena, Flamík Pavel, Pálka Michal a Zálešáková Sára. C družstvo : Koliba Petr, Šimek Milan, Polách Václav, Tesařík Martin, Novotný Jiří, Šimek Michal a Šimková Jitka. Dorostenecké družstva už máme dvě . V jednom hrají holky Slavíková Svaťka, Zvědělíková Kamila, Švastová Kateřina a Vavřínková Hana. A v druhém kluci : Fojtík Dominik, Benada Filip, Slížek Tomáš a Zálešák Stanislav nejml. K tomu zase skvělé idividuální úspěchy pro náš oddíl. Jitka Šimková a Jan Zálešák se v juniorské kategorii stávají mistry Jihomoravského kraje pro rok 2016. Jan Zálešák je dvakrát pozván na kontrolní start juniorské reprezentace ČR. A oddíl je pravidelně zván na mezinárodní kuželkářský turnaj do Prátru na KSV Wien kde hraje své interligové zápasy náš hráč David Machala.